Miejski Dom Kultury w Człuchowie prowadzi działalność w zakresie rozwijania amatorskiego ruchu artystycznego, rękodzieła i folkloru, jak również działalność artystyczną w pracowniach instruktorskich, kołach i klubach zainteresowań. Do zadań statutowych MDK należy organizowanie imprez kulturalnych na terenie miasta, dlatego działalność w tej dziedzinie jest bardzo bogata w różnego rodzaju wydarzenia o zasięgu szerokim (międzynarodowym) jak i mniejszym (imprezy kameralne).
Basen Sportowy w Człuchowie oficjalnie został otwarty 29 października 2010r. przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Jest nowoczesnym kompleksem sportowo-rekreacyjnym prowadzonym przez Powiatową Bursę Szkolną w Człuchowie. Od samego otwarcia służy zaspokajaniu potrzeb ludności w zakresie sportu, rekreacji, rehabilitacji ruchowej i odnowy biologicznej. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych.
Zamek w Człuchowie był jednym z największych założeń obronnych wzniesionych przez rycerzy zakonu krzyżackiego. Zajmował teren 3 hektarów, a wielkością ustępował jedynie siedzibie stolicy państwa zakonnego – zamkowi Wielkiego Mistrza w Malborku. Założenie zamkowe w Człuchowie składało się z trzech przedzamczy i Zamku Wysokiego, z których każde w razie potrzeby mogło stanowić samodzielny obwód obronny. Komunikacja między częściami zamku możliwa była przez mosty zwodzone zbudowane nad fosami wypełnionymi wodą.
W Debrznie, w powiecie człuchowskim, znajdują się ciekawe zabytki: Baszta Czarownic i mury obronne z czasów krzyżackich. Jak głosi miejska legenda, to właśnie w Baszcie w Debrznie, podobnie jak w innych miastach pomorskich, odbywały się procesy i egzekucje kobiet, oskarżanych o uprawianie czarów. Bardzo popularne w dawnych czasach zielarki, znające tajemnice ludowej medycyny, zaczęto podejrzewać o czary i kontakty z nieczystymi mocami. XV-wieczna Baszta, będąca częścią dawnych obwarowań miejskich, służyła jako więzienie dla „czarownic” aż do początków XVIII wieku.